wczytywanie

Światowy Dzień Fizjoterapii przypada dziś, 8 września i obchodzony jest od 1996, gdy został ustanowiony przez Światową Konfederację Fizjoterapii (WCPT).

 

Jego celem jest podkreślenie roli fizjoterapii i fizjoterapeutów w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorób wewnętrznych. Co roku wybierane jest inne hasło przewodnie, które promuje fizjoterapię i związane z nią zagadnienia.

Przy okazji tego dnia zwraca się szczególną uwagę na temat szerzenia wiedzy o sprawności ruchowej i profilaktyce, która ma zapobiec licznym schorzeniom związanym z układem stawowo-mięśniowym i szkieletowym człowieka.

Dzień fizjoterapii to dobra okazja do własnego rachunku sumienia i zastanowienia się nad własnym stanem zdrowia. Może to być też impuls dla rozpoczęcia aktywności fizycznej, dzięki której możemy poprawić własną kondycję i odsunąć nieco wizytę ze specjalistami od poprawy naszego poruszania się.

Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.


A czym zajmują się fizjoterapeuci?

Dla tych, którzy jeszcze nie mieli tej przyjemności skorzystania z ich usług, wyjaśniamy że są to osoby, które w większości przypadków stawiają ludzi na nogi.

To właśnie fizjoterapeuci walczą z bólem spowodowanym przez przypadłości ze strony mięśni, stawów i kręgosłupa. Ich najważniejszym zadaniem jest nauczyć chorego kontrolować ból, stosować techniki masażu, które przynoszą ulgę w schorzeniu, a następnie wprowadzić pacjenta do takiej aktywności fizycznej, aby odzyskał on ruchomość i radość z życia.

Rolą ich jest również rozwiązywanie problemów dyskomfortu ruchowego, wsparcie higieny snu, relaksacja, a także dostosowanie ćwiczeń i wprowadzanie odpowiednich aktywności do powszedniego dnia pacjenta.

Jakie pracują fizjoterapeuci?

Najpopularniejszą praktyką wśród fizjoterapeutów jest terapia manualna, a więc uciskanie i masowanie konkretnych miejsc na ciele chorego.

Powszechnym problemem, z jakim zmagają się u pacjentów specjaliści, jest ból przewlekły, to właśnie oni zajmują się tym zagadnieniem zawodowo.

Na całym świecie ból dolnego odcinka kręgosłupa jest przyczyną większej ilości niepełnosprawności, niż jakikolwiek inny problem zdrowotny. Pomimo tak masowego występowania tego zjawiska, wciąż funkcjonuje na jego temat wiele mitów i błędnych przekonań, które nie tylko nie są pomocne w leczeniu pacjentów, ale często to leczenie wręcz uniemożliwiają.

 

Jaka jest rola fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta pomoże Ci zrozumieć, jak działa ból, a także zmniejszy Twoje obawy związane  z bólem, wytłumaczy Ci, na czym polega ten problem i co się z Tobą dzieje.

Fizjoterapeuta zachęci Cię do bezpiecznej aktywności fizycznej, pomoże zbudować pewność siebie, pomoże też w utrzymaniu lub powrocie do pracy i zajęć, które pozwalają Ci żyć tak, jak chcesz.

Porozmawiaj z fizjoterapeutą i dowiedz się, jak może pomóc Ci nauczyć się technik radzenia sobie z bóle.

Co niepokoi fizjoterapeutów?

Niestety z pomocy fizjoterapeuty coraz częściej muszą korzystać dzieci, i to w coraz młodszym wieku. Wady postawy, a wśród nich wady kręgosłupa, klatki piersiowej i kończyn dolnych, to problem, z którym borykają się oni coraz częściej. Przyczyn nie trzeba szukać daleko, a jest ich bardzo wiele.

Ostatnie kilkanaście miesięcy, izolacja związana z koronawirusem, spotęgowała zmianę trybu życia wielu dzieci, a długotrwałe przebywanie przed komputerem w pozycji siedzącej spotęgowało występowanie problemów związanych z narządem ruchu.

Z pomocą przychodzi ostatnio mocno rozwijająca się metoda, a więc kinesiotaping.

Polega on na oklejaniu pacjenta specjalnymi taśmami, które stymulują układ limfatyczny, poprawiają krążenie, regulują napięcie mięśniowe i aktywują układy uśmierzające ból. Dostępne są również specjalistyczne produkty, które pomagają zniwelować wady postawy.

Taśmy te nazywamy tejpami i mają one wpływ na daną chorobę, a także stosuje się je jako działanie wspomagające w rehabilitacji.

 

W naszej aptece polecamy preparaty z następujących kategorii:

 Odbierz zamówienie
za darmo w jednej
z naszych aptek
zapłać on-line
lub przy odbiorze
masz wątpliwości?
nasz farmaceuta
chętnie pomoże!

Newslleter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco

Trwa przetwarzanie danych...

W naszej drogerii za zakupy zapłacisz szybko i bezpiecznie!

Drogeria internetowa - płatności on-line
Strony internetowe Nowy Sącz